Dünya ekonomisinde enflasyonist eğilim güçlenmeye başladı. Emtia ve enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş enflasyon eğilimini belirlemede başat rol oynamakta. 2021 yılındaki hızlı büyümeyle birlikte görülen enflasyon, önümüzdeki dönem için bu yükselişin kalıcı olmayacağına yönelik görüşleri kuvvetlendirmekte. 

Türkiye, küresel ölçekteki enflasyon yükselişinden elbette payını almakta. Ancak Türkiye’deki enflasyonist eğilim dünyadaki gelişimden farklılık göstermekte. Türkiye’deki enflasyonda kamunun izlediği para ve maliye politikaları kadar 2002 sonrası dış ticarete konu olmayan inşaat sektörünün teşvik edilmesinin de büyük etkisi bulunmakta. İthalatının %70-75’ini ara malı olarak yapan Türkiye’de, döviz kurundaki artışın enflasyona yansımaması mümkün değildi, öyle de oldu. 

Ülkemizdeki enflasyonda belirleyici olan faktörlerin başında, siyasi erkin Merkez Bankası’na yönelik izlediği müdahaleci tavır ile belli sektörleri ve firmaları koruyucu teşvik politikası ve dolaylı vergilere dayalı vergi politikası gelmektedir. Süregiden enflasyon, faiz ve döviz kuru tartışmasına duyarsız kalmamız elbette mümkün değildi. Bundan dolayı bu sayımızda Türkiye’de ve dünyadaki eğilimleri ve bu eğilimlerin sebep ve sonuçlarını tartıştık. Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazı değerlendirdik. 

Yazılarıyla bize destek olan hocalarımız Şevket Pamuk, Mahfi Eğilmez, Hakan Kara, Çağrı Sarıkaya, Fatma Doğruel, A. Suut Doğruel ve Öner Günçavdı’ya; dergimizdeki köşelerini boş bırakmayan Osman Aydoğuş, Ercan Eren ve Metin Sarfati’ye çok teşekkür ederiz. 

Bu sayıda enflasyon, faiz, döviz kuru ve Merkez Bankası tartışmalarına doyacağınızı düşündüğümüz iki röportaj gerçekleştirdik. Serdar Sayan Hoca’yla geçmişte yaptığımız ve küçük bir format değişikliğiyle, bundan sonra her ay yapmayı düşündüğümüz Yuvarlak Masa Toplantıları’nın ilkine alanının uzman ismi Selva Demiralp konuk oldu; söyleşimizi keyifle okuyacağınıza eminim. Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Refet Gürkaynak’ı ağırladık. Refet Gürkaynak’la para politikası ve para teorisi ağırlıklı oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendilerine katılımları için çok teşekkür ediyoruz. 

Yayın Kurulumuz ise genişlemeye devam ediyor. Bu sayımızda aramıza Yalçın Karatepe, Selva Demiralp ve Zuhal Yeşilyurt Gündüz katıldı. Hocalarımıza, aramıza hoş geldiniz diyoruz. 

Bu sayıyla birlikte, İktisat ve Toplum Dergisi’nin 12. yılına girmiş bulunuyoruz. Bu derginin oluşumunda ve gelişiminde rol almış tüm akademisyen dostlara, kuvvetli bir bağ içerisinde olduğumuz sevgili okurlarımıza çok teşekkür ederiz. Her zaman söylediğim gibi İktisat ve Toplum artık hepimizin dergisi. 

Son olarak, tüm öğretmenler ve akademisyenlerin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyor; kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyorum… 

Sevgiyle, okuyarak ve okutarak kalın…